Praca w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym RCNT
22 maja 2019
Zagraniczni eksperci o biogospodarce w Województwie Świętokrzyskim
14 czerwca 2019
Praca w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym RCNT
22 maja 2019
Zagraniczni eksperci o biogospodarce w Województwie Świętokrzyskim
14 czerwca 2019

Festiwal Naukowy E(x)plory już 7 czerwca!

Nauka nie musi być zarezerwowana tylko dla umysłów ścisłych. Można się o tym przekonać na Festiwalu Naukowym E(x)plory w Podzamczu. Już 7 czerwca młodzi naukowcy zaprezentują swoje inspiracje prowadzące do innowacyjnych badań naukowych. Odwiedzający wydarzenie będą mogli skorzystać z bogatej oferty pokazów i warsztatów naukowych. Gospodarzami Festiwalu są: Województwo Świętokrzyskie, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory to szereg inspirujących zajęć edukacyjnych, które mają zachęcać młodzież do zgłębiania zagadnień naukowych. W programie m.in. warsztaty o tym jak i dlaczego świecą ciała stałe, dlaczego czujemy zapach i jak wygląda narząd węchu u człowieka, jak rozchodzi się dźwięk i dlaczego go słyszmy?, a także inspirujące pokazy naukowe, gry, zabawy i wiele innych atrakcji.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zajęcia dedykowane są młodzieży w wieku 13-20 lat. Zgłoszenia można przesyłać na adres  podzamcze@explory.pl
Uczestnicy Festiwalu E(x)plory będą mogli także obejrzeć projekty naukowe, które biorą udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory. W tym roku w Podzamczu zaprezentowanych zostanie 36 innowacyjnych rozwiązań.
Konkurs Naukowy E(x)plory skierowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 20 lat. Składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich, jest zgłoszenie innowacyjnego projektu poprzez wysłanie formularza online. W tym roku zgłoszono łącznie 174 projekty. 144 przeszły do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 5 miastach: Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Podzamczu koło Kielc. W każdym z tych miast, młodzi naukowcy rywalizują o miejsce w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 23-25 października w Gdyni. Podczas finału Jury wybierze najlepsze pomysły, a ich autorzy zostaną nagrodzeni stypendiami w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 tysięcy złotych, ufundowanymi przez Grupę LOTOS S.A. Młodzi innowatorzy otrzymają szansę na rozwój swoich projektów podczas staży i programów mentorskich m. in. na największym na świecie naukowym konkursie dla młodzieży – Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych, konkursie INFOMATRIX w Rumunii oraz targach młodych naukowców z całej Europy – Expo Sciences Europe w Rumunii.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która po raz 5 organizuje regionalną edycję konkursu w województwie świętokrzyskim. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A., a partnerami strategicznymi Miasto Gdynia, PPNT Gdynia oraz Polpharma.