Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
11 kwietnia 2020
Owocna współpraca. Umowa między RCNT a UJK
21 kwietnia 2020
Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
11 kwietnia 2020
Owocna współpraca. Umowa między RCNT a UJK
21 kwietnia 2020

Ponad 2,5 tysiąca testów na koronawirusa wykonanych

Ponad 2,5 tysiąca próbek przebadano już pod kątem obecności koronawirusa w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Laboratorium pracuje przez cały tydzień, testy wykonywane były także w Święta Wielkanocne.

Laboratorium należące do RCNT jest w pełni dostosowane do badań biologicznych i mikrobiologicznych, a dzięki temu, w pełni bezpieczne.

Pobrana od pacjenta próbka jest przewożona do laboratorium transportem medycznym w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Aby wykryć koronawirusa, trzeba przeprowadzić wieloetapowe badanie molekularne, na próbce, którą najczęściej jest wymaz z jamy nosowo-gardłowej. Jest to skomplikowana i wieloetapowa procedura.

Testy na obecność koronawirusa wykonywane są u nas medtodą RealTime PCR, zalecaną przez WHO. Test molekularny Real Time PCR pozwala na analizę materiału genetycznego w czasie rzeczywistym.

Diagności laboratoryjni badający próbki na obecność koronawirusa pracują w laboratorium w trybie zmianowo-dyżurowym, przez siedem dni w tygodniu. Stosują zaawansowane środki ochrony osobistej, zapewniające im bezpieczeństwo m.in. specjalne kombinezony, maseczki, przyłbice, rękawiczki i obuwie.

To dzięki ich pracy codziennie dowiadujemy o liczbie nowych potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem w regionie i w Polsce.

Wykonywanie testów to jedna kwestia. Warto w tym miejscu podkreślić ogromny wkład pozostałych pracowników RCNT, którzy koordynują zaplecze biurowe i dbają o to, aby praca diagnostów i prawidłowa działalność laboratoriów przebiegała bez zastrzeżeń. Nad wszystkim czuwa Dyrektor RCNT- Marcin Zawierucha. Dziękujemy za ogrom pracy i zaufanie do całego zespołu!

Zdjęcia, które prezentujemy wykonane zostały 23 marca – pierwszego dnia funkcjonowania naszego laboratorium.