Ponad 2,5 tysiąca testów na koronawirusa wykonanych
12 kwietnia 2020
Diagności laboratoryjni RCNT otrzymali dodatkowe wsparcie
22 kwietnia 2020
Ponad 2,5 tysiąca testów na koronawirusa wykonanych
12 kwietnia 2020
Diagności laboratoryjni RCNT otrzymali dodatkowe wsparcie
22 kwietnia 2020

Owocna współpraca. Umowa między RCNT a UJK

Około 5 godzin trwa w laboratoriach regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego analiza 96 próbek pobranych od pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Próbki badają trzy zespoły naukowców na dwóch zmianach, przez 7 dni w tygodniu. Ogółem naukowcy i laboranci z Podzamcza wykonali już ponad 3,5 tysiąca testów…

Procedurę badawczą opisał dyrektor RCNT dr Marcin Zawierucha, podczas konferencji dotyczącej porozumienia nt. współpracy naukowo-badawczej oraz badawczo–wdrożeniowej między Regionalnym Centrum Naukowo Technologicznym a Uniwersytetem im Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Kooperacja zaczęła się od wspólnej organizacji w Podzamczu laboratorium dedykowanego do diagnostyki w kierunku obecności wirusa COVID-Sars2, ale ma być rozszerzana na inne dziedziny związane z biologią, mikrobiologią, medycyną, genetyką.

Testy na obecność koronawirusa wykonywane są W RCNT metodą RealTime PCR, zalecaną przez WHO. Test molekularny Real Time PCR pozwala na analizę materiału genetycznego w czasie rzeczywistym.

Zapraszamy do obejrzenia i odsłuchania konferencji, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

🔴 NA ŻYWO | Konferencja prasowa online marszałka województwa – Andrzeja Bętkowskiego oraz rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – Jacka Semaniaka nt. współpracy naukowo-badawczej w laboratorium do diagnostyki CoVid-19 przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.

Opublikowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Wtorek, 21 kwietnia 2020
Relacja z konferencji