Umowa między RCNT a NFZ na wykonywanie testów na koronawirusa
4 maja 2020
Bioekonomia w czasach pandemii koronawirusa – spotkanie on-line
6 maja 2020
Umowa między RCNT a NFZ na wykonywanie testów na koronawirusa
4 maja 2020
Bioekonomia w czasach pandemii koronawirusa – spotkanie on-line
6 maja 2020

Raport o jakości powietrza w świętokrzyskich uzdrowiskach

Jest już pierwsza wersja Raportu Oddziaływania opisującego zanieczyszczenia powietrza substancjami uwalnianymi w ramach tzw. niskiej emisji m.in. w świętokrzyskich uzdrowiskach – Busku Zdroju i Solcu Zdroju.

W ramach projektu RDI2CluB, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego już od ponad roku prowadzi projekt pilotażowy na terenach gmin uzdrowiskowych Busko-Zdrój i Solec-Zdrój, mający na celu poprawę jakości powietrza.

W styczniu 2019 roku odbyły się pierwsze pomiary przeprowadzone przy użyciu bazy stanowiącej „małe laboratorium” przyczepionej do drona, od tego czasu aż do końca lutego 2020, wykwalifikowany zespół z RCNT regularnie pobierał próbki powietrza z terenu obu gmin. Dzięki temu mogliśmy uzyskać własne pomiary takich zanieczyszczeń jak PM1, PM 2.5, PM10 i dwutlenku siarki, które są głównie uwalniane do środowiska w ramach tzw. niskiej emisji.

O tym, czym jest niska emisja, oraz jak jej przeciwdziałać mieszkańcy Buska-Zdroju i Solca-Zdroju, mogli usłyszeć już w listopadzie 2019, na zorganizowanych przez RCNT warsztatach obejmujących nie tylko tą tematykę ale również ukazujących wyniki pomiarów z 2019 roku. Teraz każdy może zapoznać się z rezultatami naszej pracy, czytając Raport Oddziaływania https://www.impactreport.app/biobord/index.html?view=Home który powstał we współpracy z fińską firmą AskKauko.

W raporcie znajdują się również informacje na temat projektów pilotażowych naszych partnerów. Dowiemy się z niego również jak wygląda aplikacja na smartfon’a dla rolników poszukujących pracowników, w jaki sposób można używać dronów do zwiększenia wydajności hodowli roślin oraz czym jest monitorowanie kuropatw i jaki ma wpływ na popularne w Norwegii polowania.

Zapraszamy do lektury i ćwiczenia razem z nami języka angielskiego!