Kolejne środki ochrony osobistej trafiły do medycznego laboratorium diagnostycznego RCNT ramach programu “Stop wirusowi”.
15 maja 2020
Medyczne laboratorium diagnostyczne RCNT wykonało już 10 000 testów na obecność koronawirusa
22 maja 2020
Kolejne środki ochrony osobistej trafiły do medycznego laboratorium diagnostycznego RCNT ramach programu “Stop wirusowi”.
15 maja 2020
Medyczne laboratorium diagnostyczne RCNT wykonało już 10 000 testów na obecność koronawirusa
22 maja 2020

Bezpłatne testy na koronawirusa dla nauczycieli. “Stop Wirusowi”

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu wykona testy na obecność koronawirusa u nauczycieli z placówek samorządowych w gminie Miedziana Góra. Przedstawiciele gminy otrzymali już z RCNT pierwsze 100 zestawów do pobierania wymazów.

Zestaw pobraniowy zawiera tzw. wymazówkę czyli patyczek do pobrania próbki z noso-gardła wraz probówką z płynem neutralizującym wirusa; torebki foliowe, samokopiujące druki skierowań na test oraz naklejki z kodami, które pozwolą potem na identyfikację próbki i przypisanie jej właściwej osobie.

Wymazy pobrane zostaną w samorządowych placówkach medycznych, osoby które będą je pobierać już zostały przeszkolone. . Film instruktażowy jak właściwie pobierać i pakować próbki znajduje się też na stronie internetowej: https://rcnt.pl/index.php/2020/05/13/prawidlowa-procedura-pobrania-wymazu-z-nosogardla-w-celu-diagnostyki-w-kierunku-sars-cov-2-film-instruktazowy/

Próbka wraz z dokumentami dostarczona zostanie do RCNT. Wynik będzie gotowy do odebrania w ciągu 24 godzin.

Bezpłatne testy dla nauczycieli z gminy Miedziana Góra wykonywane będą w ramach projektu pn. „Stop Wirusowi”, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Zachęcam do przeprowadzania testów inne samorządy, tu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Przypominam, że dzięki Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego, w ramach programu „Stop Wirusowi”, RCNT będzie mogło przeprowadzić do końca roku 16 tysięcy badań na obecność SARS Cov2 u osób z personelu placówek medycznych oraz mieszkańców województwa – mówi dr inż. Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego w Podzamczu.

RCNT dysponuje najnowocześniejszym w regionie laboratorium do badań biologicznych i mikrobiologicznych. Testy na obecność koronawirusa przeprowadzane są tu od 23 marca. Do dziś wykonano ich już w RCNT 8578. Obecnie, w dni powszednie, pracując na 3 zmiany, laboranci wykonują ponad 500 testów w ciągu doby.

Film pokazujący jak przebiega badanie obejrzeć można na kanale You Tube RCNT: