Film o pracy laboratorium. Tytani z Podzamcza
30 czerwca 2020
Międzynarodowy certyfikat potwierdza najwyższą jakość badań wykonywanych w RCNT
3 lipca 2020
Film o pracy laboratorium. Tytani z Podzamcza
30 czerwca 2020
Międzynarodowy certyfikat potwierdza najwyższą jakość badań wykonywanych w RCNT
3 lipca 2020

Województwo świętokrzyskie najlepsze pod względem testów na SARS Cov2

W województwie świętokrzyskim wykonano najwięcej w Polsce testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Choć region pod względem liczby ludności jest 3 od końca w kraju, to w całkowitej liczbie przeprowadzonych testów – jest  w czołówce.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek najnowsze zestawienie dotyczące liczby przeprowadzonych w Polsce testów na koronawirusa. Wynika z niego, że dotychczas zrobiono ich w całym kraju niemal półtora miliona.

Z zestawienia wynika, że najwięcej testów – prawie 370 tysięcy – wykonano w województwie mazowieckim, drugie miejsce zajmuje wielkopolskie, trzecie śląskie. Nasz region, jest w tym zestawieniu piąty, nieznacznie ustępując Małopolsce, ale pokonując wiele województw
o większej liczbie ludności i zasobniejszych.

Jednak jeszcze lepiej wypadamy, gdy porównamy liczbę wykonywanych w Świętokrzyskiem testów z liczbą ludności. W takim zestawieniu – nasze województwo jest najlepsze. Okazuje się, że 1 wykonany test przypada u nas na około 11 mieszkańców – co oznacza, statystycznie rzecz ujmując – że wykonano go u ponad 9 procent mieszkańców województwa (w rzeczywistości często u jednego mieszkańca testy były wykonywane wielokrotnie).

Województwo świętokrzyskie w takim zestawieniu wyprzedza i województwo mazowieckie (1 test na prawie 15 mieszkańców/6,82 procent przebadanej populacji) i Wielkopolskie (1 test na 23 mieszkańców, 4,31 proc. populacji). Osnute ostatnio złą sławą w tym zakresie  województwo śląskie wykonywało 1 test na 30 mieszkańców co stanowi tylko 3,26 proc. populacji. Natomiast ostatnie w zestawieniu województwa – lubuskie, podkarpackie i opolskie – wykonują jeden test na 60-70 mieszkańców co stanowi niewiele ponad 1 procent populacji (szczegóły – tabela poniżej).

Około 19 tysięcy testów wykonanych na terenie województwa świętokrzyskiego zostało przeprowadzonych w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. To najnowocześniejsza tego typu placówka w regionie.

– Jesteśmy w tej chwili w stanie wykonywać nawet 700 testów na dobę, ich wyniki udostępniamy w ciągu 24 godzin – mówi dr inż. Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT. – Cieszę się, że nasz region wypada tak dobrze w tych statystykach. Duża liczba wykonanych testów to klucz do pokonania koronawirusa. Tylko dzięki nim możemy określić ogniska choroby i odizolować je, zabezpieczając w ten sposób innych – dodaje dr inż. Marcin Zawierucha.

Odsetek osób zakażonych koronawirusem w województwie jest niższy niż wynosi średnia krajowa – stanowi około 0,07 procenta populacji regionu dla średniej w Polsce – 0,09 procent.