Województwo świętokrzyskie najlepsze pod względem testów na SARS Cov2
2 lipca 2020
Poland in undiscovered – RCNT w obiektywie kamery!
9 lipca 2020
Województwo świętokrzyskie najlepsze pod względem testów na SARS Cov2
2 lipca 2020
Poland in undiscovered – RCNT w obiektywie kamery!
9 lipca 2020

Międzynarodowy certyfikat potwierdza najwyższą jakość badań wykonywanych w RCNT

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne przeszło pomyślnie renomowany międzynarodowy proces certyfikacyjny QCMD, który potwierdza wysoką jakość prowadzonych testów molekularnych. Laboratorium RCNT jest jednym z niewielu w Polsce, które może się poszczycić takim certyfikatem.

Quality Control for Molecular Diagnostics to wywodzące się z Wielkiej Brytanii stowarzyszenie zrzeszające laboratoria zajmujące się badaniami molekularnymi związanymi z wykrywaniem i rozpoznawaniem chorób zakaźnych. Ze QMCD współpracuje około 2000 podmiotów z ponad 100 krajów świata.

QCMD cyklicznie przeprowadza procesy sprawdzające jakość i wydajność badań prowadzonych w laboratoriach. Odbywa się to w ten sposób, że QCMD przesyła do laboratoriów nieoznaczone próbki zawierające materiał do badań w różnym stężeniu, a laboratoria mają go zidentyfikować i przekazać uzyskane wyniki.

W trakcie procesu certyfikacyjnego, w którym brało udział RCNT, do laboratorium w Podzamczu trafiło 8 nieoznaczonych próbek, z których część zawierała materiał genetyczny wirusa SARS Cov2 (w różnych próbkach był w różnej ilości).

Diagności RCNT poprawnie rozpoznali wszystkie przesłane przez QCMD próbki z koronawirusem SARS Cov-2. Dla porównania – 14 procent z 406 przechodzących proces certyfikowanych w tym procesie laboratoriów nie poradziło sobie z rozpoznaniem wirusa SARS Cov2 w próbce, w której jego ilość była niewielka, natomiast próbki z dużą ilością materiału genetycznego rozpoznawało 99 procent laboratoriów.

– Ten proces certyfikacyjny potwierdza wysoką jakość badań wykonywanych w laboratorium RCNT. Składa się na nią nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt oraz wiedza i doświadczenie pracujących tu fachowców. Świętokrzyskie może być dumne z RCNT, nasze dokonania są na światowym poziomie – komentuje dr Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

– Powtarzalność uzyskiwanych wyników i ich trafność jest kluczowa w pracy laboratoryjnej. Nietrudno sobie wyobrazić co dzieje się, gdy laboratorium uzyskuje wynik testu fałszywie negatywny test lub fałszywie pozytywny. W pierwszym przypadku dana osoba zaraża nieświadomie innych, w drugim zostaje niepotrzebnie narażona na ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne -mówi Łukasz Madej, koordynujący prace diagnostów w RCNT. – QMCD potwierdza, że certyfikowane  przez nie laboratoria wykazują się najwyższą starannością w prowadzeniu testów – dodaje.

Laboratorium w Podzamczu zajmuje się obecnie głównie przeprowadzaniem testów na obecność koronawirusa. Zrobiono ich już około 19 tysięcy – co piąty wymaz pobrany wśród mieszkańców regionu był analizowany w RCNT.

Świętokrzyskie jest w Polsce liderem w liczbie wykonywanych testów w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, jest też w czołówce pod względem całościowej liczby przeprowadzonych testów.