Start In Podkarpackie – meetup online – KPT – zapraszamy do wzięcia udziału w webinarze
11 grudnia 2020
Zewnętrzny punkt pobrań – praca w okresie świątecznym
24 grudnia 2020
Start In Podkarpackie – meetup online – KPT – zapraszamy do wzięcia udziału w webinarze
11 grudnia 2020
Zewnętrzny punkt pobrań – praca w okresie świątecznym
24 grudnia 2020

W RCNT można wykonać testy na obecność przeciwciał SARS Cov-2

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu można już wykonać testy na obecność w organizmie przeciwciał koronawirusa oraz ich poziom. Wynik takiego badania pozwala określić, czy dana osoba jest obecnie zabezpieczona przed infekcją oraz jak długo będzie odporna.Punkt pobrań mieści się na parterze budynku Biobanku, przy wejściu głównym. Można w nim wykonać testy w klasie IgM (półilościowo) oraz IgG (ilościowo).

Pierwszy z nich pozwala określić występowanie lub brak tak zwanych wczesnych przeciwciał, występujących od 5-7 doby po zakażeniu do 21-28 dnia po nim.

Testy IgG wykrywają z kolei obecność oraz ilość tak zwanych późnych przeciwciał, utrzymujących się od mniej więcej miesiąca po zarażeniu koronawirusem, do nawet 6 miesięcy.

Na podstawie testów IgG można prognozować jakie jest ryzyko zarażenia koronawirusem u danej osoby. Brak przeciwciał lub ich niski poziom oznacza, że jesteśmy na infekcję narażeni, wysoki poziom przeciwciał wskazuje, że nasz organizm dysponuje mechanizmami obronnymi.

– Warto mieć taką wiedzę. Świadomość, że nie mamy przeciwciał będzie przydatna dla naszego bezpieczeństwa, pomoże nam wybrać sposób codziennego postępowania, wdrożyć zestaw adekwatnych zabezpieczeń. Z kolei potwierdzenie dużej ilości przeciwciał da nam komfort psychiczny – mówi Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

– Chcę podkreślić, że większość laboratoriów oferuje jedynie testy stwierdzające obecność przeciwciał, nasze badanie jest ilościowe i pozwala prognozować odporność badanego perspektywie przynajmniej kilku tygodni – dodaje dyrektor RCNT.

Oba rodzaje testów wykonywane są po pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły, wynik pacjent pozna maksymalnie do 24 godzin. Badanie jest płatne, ale ceny są konkurencyjne: najtańszy test z pobraniem kosztuje 90 złotych, za komplet płaci się 120 złotych.

W punkcie pobrań RCNT w niedalekiej przyszłości pobierany będzie także materiał do badań diagnostycznych, w tym genetycznych, pozwalających wykryć żółtaczkę (typu B i C), boreliozę i chlamydię.

Testy będą wykonywane od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-11.00.

Płatności można dokonać kartą lub gotówką.

W okresie świątecznym punkt pobrań pracuje w następujących terminach:

23 grudnia: 08.00-11.00

24-25 grudnia – nieczynne

28 grudnia – nieczynne

29-30 grudnia: 08.00-11.00

31 grudnia – 1 stycznia – nieczynne