Punkty pobrań RCNT będą nieczynne w Święto Trzech Króli
5 stycznia 2021
#SzczepimySie
15 stycznia 2021
Punkty pobrań RCNT będą nieczynne w Święto Trzech Króli
5 stycznia 2021
#SzczepimySie
15 stycznia 2021

Bezpłatne testy dla nauczycieli. Płatne dla osób spoza regionu, wyniki także po angielsku

W laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu wykonywane będą w najbliższym czasie testy na obecność koronawirusa, z próbek pobranych od nauczycieli mających wrócić do pracy. Za przeprowadzone badania nauczyciele nie płacą. RCNT wprowadził również testy płatne, m.in. dla obcokrajowców i osób z innych regionów, ich wynik podawany jest również po angielsku.

Akcję testowania powracających do szkól nauczycieli koordynuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, we współpracy z Kuratorium Oświaty oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. Próbki pobierane są w tymczasowych punktach zorganizowanych w szkołach i dowożone do laboratoriów, w tym do RCNT. Ogółem przebadanych ma być ponad 6 tysięcy pedagogów z regionu, którzy wyrazili taką chęć.

W Podzamczu wykonywane są testy typu RT PCR, wykrywające w próbkach materiał genetyczny wirusa. Tutejsze laboratorium może ich wykonać około 800 w ciągu doby, pracując w trybie trzyzmianowym.

RCNT za darmo wykonuje testy dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, w ramach projekty Stop Wirusowi, przygotowanemu przez Urząd Marszałkowski. Materiał do takich badań pobierany jest od osób zainteresowanych w mobilnym punkcie znajdującym się na parkingu między budynkiem Biobanku a Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

W tym samym miejscu mogą odpłatnie wykonać test osoby spoza województwa świętokrzyskiego i na przykład obcokrajowcy. Koszt takiego badania to 320 złotych, należność trzeba uiścić wcześniej, w budynku Biobanku. Opłacony test uprawnia do ominięcia ewentualnej kolejki, a zaświadczenia wydawane są również w języku angielskim. 

RCNT wykonuje odpłatnie również testy na obecność przeciwciał, typu IgM oraz IgG. Te pierwsze pozwalają stwierdzić czy w ostatnim czasie przebyliśmy zakażenie koronawirusem (nawet bezobjawowe), drugie dają odpowiedź czy obecny poziom przeciwciał po zarażeniu czyni nas odpornymi na ponowną infekcję, a także pozwalają prognozować jak długo jeszcze będziemy odporni. Badania na obecność przeciwciał są płatne, ich koszt to 120 złotych za komplet (IgM i IgG). Testy są wykonywane po pobraniu niewielkiej ilości krwi, punkt pobrań znajduje się w budynku Biobanku. Ci, którzy zechcą skorzystać z tych badań, otrzymają dodatkowo możliwość darmowego wykonania zestawu badań profilaktycznych pod kątem chorób cukrzycy, których rynkowa wartość to około 200 złotych).

– Nasze laboratorium oferuje w tej chwili wszystkie najważniejsze rodzaje testów związanych z zagrożeniem koronawirusem – mówi Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. – Co druga próbka pobrana w regionie analizowana jest pod kątem obecności wirusa w naszym laboratorium. Placówki służby zdrowia oraz instytucje zaangażowane w walkę z epidemią, a także osoby  prywatne chętnie zgłaszają się do nas, bo wiedzą, że nasze laboratorium gwarantuje wysoką jakość wykonywanych badań. Ona wynika z dobrego sprzętu i świetnych fachowców. Potwierdzają ją także międzynarodowe certyfikaty – dodaje dyrektor Marcin Zawierucha.

Dodatkowe informacje na temat testów uzyskać można pod numerem telefonu 41-343 40-50.