Zapraszamy na darmowe badania poziomu witaminy D
21 stycznia 2021
Bezpłatne badania w RCNT. Wciąż można z nich skorzystać
11 lutego 2021
Zapraszamy na darmowe badania poziomu witaminy D
21 stycznia 2021
Bezpłatne badania w RCNT. Wciąż można z nich skorzystać
11 lutego 2021

RCNT weźmie udział w badaniach nad mutacjami koronawirusa

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne podpisało umowę z Polską Akademią Nauk o współpracy w badaniach nad mutacjami wirusa SARS-Cov-2. Projekt ma odpowiedzieć na pytanie, czy w różnych regionach Polski wirus ma ten sam profil genetyczny.RCNT przekaże Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN partię zbiobankowanych w Podzamczu, oznaczonych próbek zawierających zdezaktywowany materiał genetyczny koronawirusa. Zostanie on przebadany oraz porównany z próbkami uzyskanymi od osób z różnych części Polski.

Analiza da możliwość stwierdzenia, czy w poszczególnych regionach mamy do czynienia z identycznym wirusem czy też jego mutacjami (np. tak zwaną angielską).

Mutacje wirusa będzie można też przeanalizować pod względem tego, jak ich nosiciele przeszli chorobę oraz o jakim nasileniu mieli symptomy infekcji. Do tego posłużą ewentualne badania ankietowe wśród osób, od których pochodziły próbki.

– Umowa o współpracy z PAN potwierdza wiodącą rolę, jaką odgrywa Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w walce z epidemią w województwie świętokrzyskim. Udział w badaniach i opracowaniu wyników będzie dla naszych pracowników cennym doświadczeniem. Jestem też przekonany, że projekt pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy epidemii, a dzięki temu będziemy mogli skuteczniej z nią walczyć – mówi Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.