RCNT weźmie udział w badaniach nad mutacjami koronawirusa
28 stycznia 2021
Od 8 do 31 marca darmowe badania poziomu witaminy D w organizmie
4 marca 2021
RCNT weźmie udział w badaniach nad mutacjami koronawirusa
28 stycznia 2021
Od 8 do 31 marca darmowe badania poziomu witaminy D w organizmie
4 marca 2021

Bezpłatne badania w RCNT. Wciąż można z nich skorzystać

 

Komplet badań pozwalających wykryć choroby układu krążenia, badania poziomu witaminy D, które wskazują na ryzyko osteoporozy – wciąż można za darmo wykonać w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym. Bezpłatnie wykonujemy również testy na obecność koronawirusa, a odpłatnie na obecność przeciwciał, co pozwala przewidzieć ryzyko zachorowania na Covid-19.

Pakiet darmowych badań profilaktycznych w kierunku wykrycia chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy, za darmo (do 31 marca 2021 r.) wykonać mogą osoby od 20 do 50 roku życia, nie chorujące na choroby przewlekłe, nie przyjmujące stale leków (poza antykoncepcją hormonalną i lekami przeciwhistaminowymi).

Pakiet zawiera:
* zebranie wywiadu medycznego,
* dwukrotny pomiar ciśnienia krwi;
* pobranie krwi żylnej do badań laboratoryjnych oraz w celach biobankowania.

Badani otrzymają za darmo wyniki analitykę o wartości rynkowej około 200 zł, obejmującą: poziom glukozy, insuliny, lipidogram, wysokoczułe CRP, homocysteinę, cholersterol (HDL i LDL), trójglicerydy.

Pobieranie próbek krwi odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8-11 w punkcie w budynku Biobanku, wejście główne. Na badanie należy się zarejestrować telefonicznie pod numerem 41-343-40-50, najbliższe obecne terminy wyznaczane są na mniej więcej 10 marca, badania będą prowadzone przynajmniej do końca marca. 72 godziny przed badaniem nie powinno się wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego, na badanie należy przyjść na czczo. Wyniki wysyłane są na adres mailiowy.

Z badań poziomu witaminy D w organizmie ( do 31 marca 2021 r.) skorzystać mogą mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w wieku ponad 18 lat. Badanie jest pomocne w ocenie ryzyka zagrożenia osteoporozą. Jest to szczególnie ważne o tej porze roku, gdy słabe nasłonecznienie oraz niewłaściwa dieta mogą powodować poważne niedobory witaminy w organizmie (zimą niedobory występują nawet u 80 procent badanych).

Niski poziom witaminy D w organizmie prowadzi m.in. do wtórnej nadczynności przytarczyc, krzywicy, osteomalacji, osteoporozy i zwiększonej podatności kości na złamania. Niedobór witaminy D jest również związany z osłabieniem mięśni szkieletowych, cukrzycą, przewlekłą niewydolnością nerek, rozwojem nowotworów, chorób układu krążenia, a także zwiększoną podatnością na infekcje czy choroby autoimmunologiczne.

Badania obecności witaminy D prowadzone będą do końca lutego. Próbki krwi pobierane są w punkcie pobrań w budynku Biobanku (wejście główne), w godzinach 8-11, przed badaniem należy się zarejestrować telefonicznie pod numerem 41 343-40-50, terminy wyznaczane są praktycznie na bieżąco. Na badanie należy przyjść na czczo. Wyniki wysyłane są na adres mailiowy.

W polowym namiocie na parkingu między Regionalnym Centrum przez cały czas wykonywane są testy na obecność koronawirusa typu PCR (sprawdzające obecność materiału genetycznego wirusa w próbce).  Za darmo zrobić je mogą  mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, badania są finansowane w ramach programu „Stop Wirusowi” opracowanego przez Urząd Marszałkowski a finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Próbka pobierana jest poprzez wymaz z nosa i gardła, a wyniki wysyłane są na wskazany adres e-mail.

Laboratorium RCNT wykonuje również testy na obecność przeciwciał koronawirusa typu IgM i IgG, które pozwalają stwierdzić czy i na ile jesteśmy zabezpieczeni/zagrożeni infekcją. Badania IgM (ilościowe) wskazują czy w ostatnich tygodniach przeszliśmy zakażenie koronawirusem, IgG – jakościowe – opisują liczbę przeciwciał i pozwalają określić czy i na jak długo jesteśmy przed zakażeniem zabezpieczeni. Pierwsze z badań kosztuje 90 złotych, komplet 120. złotych.

Badania na obecność przeciwciał przeprowadzane są w puncie pobrań w Biobanku (wejście główne), od poniedziałku d piątku w godzinach 8-11. Na badanie nie trzeba się rejestrować, osoby które chcą je wykonać przyjmowani są poza kolejką.