7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia 2021
W dniu 3 maja wewnętrzny i zewnętrzny punkt pobrań będą nieczynne
30 kwietnia 2021
7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia 2021
W dniu 3 maja wewnętrzny i zewnętrzny punkt pobrań będą nieczynne
30 kwietnia 2021

Darmowe badania na obecność przeciwciał w RCNT. Sprawdź czy jesteś bezpieczny

Od wtorku 4 maja w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym każdy – w tym ozdrowieńcy oraz osoby po szczepieniu przeciw Covid-19 – będzie mógł za darmo wykonać testy na przeciwciała. Badania będą odbywać się po telefonicznej rejestracji, dziennie przyjmowanych będzie 50 osób.

Testy będą wykonywane w ramach projektu „Stop Wirusowi” opracowanego przez Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego. Będą skierowane do pełnoletnich mieszkańców regionu.

W laboratorium w Podzamczu wykonywane będą testy IgG, które wykrywają obecność oraz ilość tak zwanych późnych przeciwciał, utrzymujących się u osób, które przeszły Covid-19 od mniej więcej miesiąca po zarażeniu koronawirusem, do nawet 6 miesięcy. Przeciwciała te pojawiają się również po zaszczepieniu przeciw Covid-19 a ich określana w badaniu ilość pozwala prognozować jakie jest ryzyko zarażenia koronawirusem u danej osoby. Brak przeciwciał lub ich niski poziom oznacza, że jesteśmy na infekcję narażeni, wysoki poziom przeciwciał wskazuje, że nasz organizm dysponuje mechanizmami obronnymi. 

Bezpieczeństwo i komfort psychiczny

– Warto mieć taką wiedzę. Świadomość, że nie mamy przeciwciał albo niski ich poziom będzie przydatna dla naszego bezpieczeństwa, pomoże nam wybrać sposób codziennego postępowania, wdrożyć zestaw adekwatnych zabezpieczeń. Z kolei potwierdzenie dużej ilości przeciwciał da nam komfort psychiczny – mówi Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

Badania na obecność przeciwciał W RCNT prowadzone będą od 4 maja do wyczerpania środków przekazanych w ramach projektu „Stop wirusowi”. Aby zarejestrować się na badanie należy zadzwonić pod numer telefonu 663 537 050, w godzinach 8-10, w dni powszednie. Zarejestrować będzie się mogła tylko jedna osoba, rezerwacja wizyt będzie możliwa z najdalej tygodniowym wyprzedzeniem, dzienny limit przyjęć to 50 osób. Rejestrować można się już od piątku 30 kwietnia.

Punkt pobrań znajduje się na parterze budynku Biobanku, przy wejściu głównym. Przyjmuje w dni powszednie od 8 do 11. Testy wykonywane są po pobraniu niewielkiej ilości krwi z żyły (10 ml), wynik pacjent pozna maksymalnie do 48 godzin.

W RCNT cały czas wykonywane są również płatne testy na obecność przeciwciał. Z pobraniem kosztują od 90 złotych do 120 złotych.

Testy na 21 patogenów

W laboratorium wykonywane są także odpłatne testy typu PCR na obecność materiału genetycznego koronawirusa. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą wykonać je za darmo, w ramach projektu „Stop Wirusowi”. Wymazy pobierane są pod namiotem na parkingu RCNT w dni powszednie, od 8 do 11.

Testy PCR można wykonać także płatnie. To oferta dla osób, które chcą uniknąć kolejek do punktów wymazowych, osób spoza województwa świętokrzyskiego lub obcokrajowców. Koszt takiego testu z wymazem to 320 złotych.

W RCNT jest także możliwe płatne zbadanie wymazu z noso-gardła, dzięki któremu stwierdzimy obecność różnych patogenów wywołujących choroby górnych dróg oddechowych. Takie badanie, z wymazem, kosztuje od 390 złotych (obecność materiału wirusa SARS Cov2, dwóch różnych odmian grypy oraz wirusa RSV groźnego dla niemowląt), do 490 złotych (panel 21 różnych patogenów, w tym SARS Cov2, różne rodzaje grypy, RSV).

Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim.

Projekt realizowany jest w partnerstwie Urzędu Marszałkowskiego (zespół złożony z pracowników Departamentu Ochrony Zdrowia i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej powołany zarządzeniem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Nr 82/2020 z dnia 17 kwietnia 2020r.) z 5 podmiotami leczniczymi podległymi pod Województwo Świętokrzyskie – Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Logotypy-UE-InPlaMed-300x27