Bezpłatne badania przeciwciał anty SARS-CoV 2 w klasie IgG – rejestracja tel. 663-537-050 w godz. 8.00-10.00
20 maja 2021
3 i 4 czerwca punkty pobrań RCNT będą nieczynne.
26 maja 2021
Bezpłatne badania przeciwciał anty SARS-CoV 2 w klasie IgG – rejestracja tel. 663-537-050 w godz. 8.00-10.00
20 maja 2021
3 i 4 czerwca punkty pobrań RCNT będą nieczynne.
26 maja 2021

Nowy punkt pobrań materiałów do badań określających poziom przeciwciał w RCNT

Nowy punkt pobrań krwi do badań na poziom przeciwciał powstaje przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Od pierwszego czerwca punkt działać będzie w tzw. autonomicznym domu obok parkingu RCNT.

„Autonomiczny dom” należy do Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Zbudowano go by zademonstrować możliwości wyposażenia budynków w technologie przyjazne środowisku, bazujące na naturalnych, odnawialnych źródłach energii.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne zawarło z ŚCIiTT umowę dotyczącą wynajmu budynku. Od pierwszego czerwca otwarty zostanie w nim gabinet, w którym pobierana będzie krew do testy IgG, wykrywające obecność oraz ilość tak zwanych późnych przeciwciał (utrzymujących się u osób, które przeszły Covid-19 od mniej więcej miesiąca po zarażeniu koronawirusem, do nawet 6 miesięcy). – Dodatkowy punkt pobrań poprawi wygodę korzystających z testów. Autonomiczny dom jest położony blisko parkingu, urządziliśmy w nim gabinet z poczekalnią, oczekujący na badanie nie będą musieli pozostawać pod gołym niebem – mówi Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT.

W dotychczasowym punkcie pobrań, w budynku Biobanku, pobierane będą próbki do testów komercyjnych, płatnych. Z pobraniem kosztują one od 90 złotych do 120 złotych.

Darmowe testy na przeciwciała wykonywane są w RCNT na podstawie projektu „Stop Wirusowi” opracowanego przez Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego. Są skierowane do pełnoletnich mieszkańców regionu. Projekt ten zakłada wykonanie około 8400  badań do końca roku. Próbki krwi do badań pobierane są po telefonicznej rejestracji, pod numerem telefonu 663 537 050 (czynna w godzinach 8-10, w dni powszednie). Zarejestrować może się tylko jedna osoba, rezerwacja wizyt jest możliwa z najdalej tygodniowym wyprzedzeniem, dzienny limit przyjęć to 50 osób.

W RCNT w ramach projektu Stop Wirusowi przez cały czas prowadzone są również testy PCR na obecność koronawirusa. Za darmo skorzystać mogą z nich mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Wymazy do testów pobierane są pod namiotem na parkingu RCNT w dni powszednie, od 8 do 11. Nie wymagają one rejestracji, obowiązuje system kolejkowy.

Bez kolejki testy PCR można wykonać także płatnie. To oferta dla osób, które chcą uniknąć kolejek do punktów wymazowych, osób spoza województwa świętokrzyskiego lub obcokrajowców. Koszt takiego testu z wymazem to 320 złotych.

W RCNT jest także możliwe płatne zbadanie wymazu z noso-gardła, dzięki któremu stwierdzimy obecność różnych patogenów wywołujących choroby górnych dróg oddechowych. Takie badanie, z wymazem, kosztuje od 390 złotych (obecność materiału wirusa SARS Cov2, dwóch różnych odmian grypy oraz wirusa RSV groźnego dla niemowląt), do 490 złotych (panel 21 różnych patogenów, w tym SARS Cov2, różne rodzaje grypy, RSV).

Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim.

Projekt realizowany jest w partnerstwie Urzędu Marszałkowskiego (zespół złożony z pracowników Departamentu Ochrony Zdrowia i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej powołany zarządzeniem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Nr 82/2020 z dnia 17 kwietnia 2020r.) z 5 podmiotami leczniczymi podległymi pod Województwo Świętokrzyskie – Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego).