3 i 4 czerwca punkty pobrań RCNT będą nieczynne.
26 maja 2021
Od 4 czerwca Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Dwór Starostów Chęcińskich (w części przeznaczonej dla zwiedzających) PONOWNIE OTWARTE!
31 maja 2021
3 i 4 czerwca punkty pobrań RCNT będą nieczynne.
26 maja 2021
Od 4 czerwca Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Dwór Starostów Chęcińskich (w części przeznaczonej dla zwiedzających) PONOWNIE OTWARTE!
31 maja 2021

Nowy punkt pobrań krwi do badań na przeciwciała SARS-CoV-2 przy RCNT

Przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu powstaje nowy punkt pobrań krwi do badań na poziom przeciwciał SARS-Cov-2. Od 1 czerwca będzie on działać w tzw. autonomicznym domu obok parkingu RCNT. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne zawarło z ŚCIiTT umowę dotyczącą wynajmu budynku. Od 1 czerwca otwarty zostanie w nim gabinet, w którym pobierana będzie krew do testy IgG, wykrywające obecność oraz ilość tak zwanych późnych przeciwciał (utrzymujących się u osób, które przeszły Covid-19 od mniej więcej miesiąca po zarażeniu koronawirusem, do nawet 6 miesięcy).

– Dodatkowy punkt pobrań poprawi wygodę korzystających z testów. Autonomiczny dom jest położony blisko parkingu, urządziliśmy w nim gabinet z poczekalnią, oczekujący na badanie nie będą musieli pozostawać pod gołym niebem – mówi Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT.

W dotychczasowym punkcie pobrań, w budynku Biobanku, pobierane będą próbki do testów komercyjnych, płatnych. Z pobraniem kosztują one od 90 złotych do 120 złotych.

Darmowe testy na przeciwciała wykonywane są w RCNT na podstawie projektu „Stop Wirusowi” opracowanego przez Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego. Są skierowane do pełnoletnich mieszkańców regionu. Projekt ten zakłada wykonanie około 8400 badań do końca roku.

Próbki krwi do badań pobierane są po telefonicznej rejestracji, pod numerem telefonu 663 537 050 (czynna w godzinach 8-10, w dni powszednie). Zarejestrować może się tylko jedna osoba, rezerwacja wizyt jest możliwa z najdalej tygodniowym wyprzedzeniem, dzienny limit przyjęć to 50 osób.

W RCNT w ramach projektu Stop Wirusowi przez cały czas prowadzone są również testy PCR na obecność koronawirusa. Za darmo skorzystać mogą z nich mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Wymazy do testów pobierane są pod namiotem na parkingu RCNT w dni powszednie, od 8 do 11. Nie wymagają one rejestracji, obowiązuje system kolejkowy.
Bez kolejki testy PCR można wykonać także płatnie. To oferta dla osób, które chcą uniknąć kolejek do punktów wymazowych, osób spoza województwa świętokrzyskiego lub obcokrajowców. Koszt takiego testu z wymazem to 320 złotych.

 

 

Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim.

Projekt realizowany jest w partnerstwie Urzędu Marszałkowskiego (zespół złożony z pracowników Departamentu Ochrony Zdrowia i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej powołany zarządzeniem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Nr 82/2020 z dnia 17 kwietnia 2020r.) z 5 podmiotami leczniczymi podległymi pod Województwo Świętokrzyskie – Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego).