Konferencja prasowa na temat działalności RCNT w najbliższych miesiącach. Fotorelacja
10 listopada 2022
RCNT wznawia badania poziomu witaminy D
10 listopada 2022
Konferencja prasowa na temat działalności RCNT w najbliższych miesiącach. Fotorelacja
10 listopada 2022
RCNT wznawia badania poziomu witaminy D
10 listopada 2022

Darmowe badania pozwalające ocenić ryzyko zawału i udaru

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu wznawia program badań profilaktycznych, w trakcie których określany jest profil lipidowy. Każdy mieszkaniec województwa świętokrzyskiego za darmo może sprawdzić w swoim organizmie poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów.

Wskaźniki profilu lipidowego pomagają ocenić ryzyko zawału serca, udaru spowodowanego miażdżycą tętnic i innych chorób. W trakcie badania określany jest poziom:

– cholesterolu całkowitego (wysoki poziom oznacza większe ryzyko miażdżycy);

– cholesterolu LDL (tzw. „zły” cholesterol – najważniejszy wskaźnik do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca występującej najczęściej u pacjentów z podwyższonym poziomem LDL);

– cholesterolu HDL (tzw. „dobry” cholesterol, wysoki poziom HDL zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca);

– trójglicerydów (poziom tłuszczów prostych, głównej rezerwy energii zmagazynowanej w tkance tłuszczowej, wysoki poziom oznacza większe ryzyko rozwoju miażdżycy).

Określenie profilu lipidowego szczególnie zalecane jest dla osób, które mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zmagają się z otyłością, nie są aktywne fizycznie, palą tytoń, są w podeszłym wieku.

Badania w RCNT wykonywane są na podstawie zawieszonego na czas pandemii projektu pn. „Określenie profilu lipidowego mieszkańców województwa świętokrzyskiego”. Dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego są całkowicie darmowe.

Aby wziąć udział w projekcie należy zarejestrować się pod numerem telefonu 663 537 050. Rejestracja w dni robocze od godziny 8 do 10, badania wykonywane są we wtorki i czwartki w punkcie pobrań w RCNT (budynek Biobanku).