RCNT wznawia badania poziomu witaminy D
10 listopada 2022
Rejestracja na bezpłatne badania wykonywane przez RCNT
15 listopada 2022
RCNT wznawia badania poziomu witaminy D
10 listopada 2022
Rejestracja na bezpłatne badania wykonywane przez RCNT
15 listopada 2022

Krew pępowinowa jest pobierana już w trzech szpitalach w regionie

Dwa kolejne szpitale rozpoczęły współpracę z Publicznym Bankiem Komórek Macierzystych przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu w programie, którego celem jest pobieranie i przechowywanie krwi pępowinowej od mieszkanek regionu. Krew pępowinowa zawiera komórki macierzyste, które są kluczowe w leczeniu chorób m.in. hematologicznych i onkologicznych.

Ze względu na unikatowe właściwości, komórki macierzyste izolowane z krwi pępowinowej znajdują coraz większe zastosowanie w nowoczesnych terapiach. Obecnie z ich wykorzystaniem leczy się ponad 80 różnych ciężkich schorzeń m.in. nowotwory hematologiczne (ostre i przewlekłe białaczki), nienowotworowe choroby układu krwiotwórczego, choroby autoimmunologiczne, dziedziczne zaburzenia układu odpornościowego.

Zawierająca komórki macierzyste krew pępowinowa (niegdyś traktowana jako odpad medyczny) pobierana jest zaraz po narodzinach dziecka. Jest to krótki i nieinwazyjny zabieg, który w żaden sposób nie zagraża ani dziecku ani matce. Następnie krew jest przekazywana do Banku Komórek Macierzystych, gdzie może być przechowywana przez wiele lat. Publiczny Bank Komórek Macierzystych w RCNT różni się tym od banków prywatnych, że krew może posłużyć do leczenia każdego pacjenta, niezależnie od tego czy jest z dawcą spokrewniony.

Publiczny Bank Komórek Macierzystych przy RCNT działa od listopada 2014 roku, w czasie pandemii Covid19 pobieranie próbek zawieszono a wznowiono je w sierpniu b.r. Obecnie w zasobach PBKM w Podzamczu jest około 60 próbek zawierających komórki macierzyste.

Dotychczas w województwie świętokrzyskim krew pępowinowa pobierana była jedynie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Od listopada do programu dołączyły dwie kolejne placówki: Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, oraz Szpital im. Świętego Aleksandra w Kielcach.

Oddawanie krwi pępowinowej jest bezpłatne, nie wiąże się z żadnym ryzykiem a może uratować komuś życie. Szczegółowe informacje na temat programu uzyskać można pod numerem telefonu 667 845 544.

.