Darmowe badania pozwalające ocenić ryzyko zawału i udaru
10 listopada 2022
Krew pępowinowa jest pobierana już w trzech szpitalach w regionie
10 listopada 2022
Darmowe badania pozwalające ocenić ryzyko zawału i udaru
10 listopada 2022
Krew pępowinowa jest pobierana już w trzech szpitalach w regionie
10 listopada 2022

RCNT wznawia badania poziomu witaminy D

Darmowe badania poziomu witaminy D w organizmie można za darmo wykonać w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Wyniki mogą wskazywać m.in. na zagrożenie osteoporozą i konieczność podjęcia leczenia oraz skorygowania diety.

Badanie poziomu witaminy D jest szczególnie ważne jesienią i zimą, gdy słabe nasłonecznienie oraz niewłaściwa dieta mogą powodować poważne niedobory witaminy w organizmie. Eksperymentalnie ustalono, że zimą ponad 80 procent uczestników badań posiadało niedobór witaminy D, a jesienią – ponad 42 procent.

Tymczasem niski poziom witaminy D w organizmie prowadzi m.in. do wtórnej nadczynności przytarczyc, krzywicy, osteomalacji, osteoporozy i zwiększonej podatności kości na złamania. Niedobór witaminy D jest również związany z osłabieniem mięśni szkieletowych, cukrzycą, przewlekłą niewydolnością nerek, rozwojem nowotworów, chorób układu krążenia, a także zwiększoną podatnością na infekcje czy choroby autoimmunologiczne.

Wykonanie badań w kierunku oznaczenia poziomu witaminy D we krwi powinni szczególnie rozważyć pacjenci, którzy obserwują u siebie ogólne osłabienie organizmu, pogorszenie się odporności i częste infekcje, bóle mięśniowo-stawowe, przewlekłe biegunki, problemy ze snem, bezsennością.

Bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone będą od połowy listopada. Projekt skierowany jest do wszystkich pełnoletnich mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Na badanie obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 667 845 544. Rejestracja prowadzona jest w dni robocze od godziny 8 do 10 (maksymalnie 30 miejsc dziennie), a badania wykonywane są od połowy listopada we środy i piątki w punkcie pobrań
w RCNT (budynek Biobanku).

.

Surgeon holding a blood test