Rejestracja na bezpłatne badania wykonywane przez RCNT
15 listopada 2022
Centrum Nauki uruchamia salę okolicznościową dla dzieci
18 stycznia 2023
Rejestracja na bezpłatne badania wykonywane przez RCNT
15 listopada 2022
Centrum Nauki uruchamia salę okolicznościową dla dzieci
18 stycznia 2023

Będzie taniej i cieplej. W budynkach RCNT będą pompy ciepła zasilane przez fotowoltaikę

Niemal 5 milionów złotych warte będą prace termomodernizacyjne w budynkach Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Zamiast drogich w utrzymaniu źródeł ciepła pojawią się tam pompy zasilane m.in. przez instalacje fotowoltaiczne. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą robót.

Planowana termomodernizacja dotyczy dwóch budynków należących do RCNT tj.: gmachu wystawowego Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz biurowca Biobanku, w którym mieszczą się m.in. laboratoria.

W pierwszym z tych budynków zniknie bardzo drogi w utrzymaniu kocioł kondensacyjny na olej, który zastąpią dwie wysoce efektywne pompy ciepła – jedna do ogrzewania wody w kranach, druga, zapewniająca ciepłe kaloryfery. Pompy te będą zasilane – i to będzie najbardziej widoczny dla odwiedzających Centrum efekt projektu – przez farmę fotowoltaiczną, której panele będą równocześnie zadaszeniem parkingu przy Centrum da Vinci.

W budynku wystawowym zamontowane zostanie również energooszczędne oświetlenie typu LED, docieplona zostanie jedna ze ścian.

Nowe źródło ciepła zyska także biurowiec RCNT mieszczący laboratoria. Ten budynek dotychczas był ogrzewany przez kotłownię należącą do sąsiadującego z nim Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Teraz istniejący wymiennik ciepła zostanie odłączony, a wodę w kaloryferach i kranach podgrzeją pompy ciepła zasilane przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu. Moc tych paneli będzie około 4 razy mniejsza niż tych, które stanowić będą zadaszenie nad parkingiem przy Centrum da Vinci.

Cała inwestycja będzie przeprowadzona w ramach projektu „Wzrost efektywności energetycznej kompleksu budynków Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego poprzez termomodernizację i wdrożenie OZE”, wspófinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Warty 4 miliony 859 tysięcy 314 złotych przetarg na termomodernizację wygrała firma Enerko Energy z Kielc. Umowę na wykonanie inwestycji podpisano 17 stycznia 2023 roku, zakończenie prac zaplanowane jest na koniec sierpnia 2023 roku.

Projekt zakłada, że po wykonaniu wszystkich prac zapotrzebowanie energię w ciągu roku zmniejszy się o 590 517,22 kWh, a emisja gazów cieplarnianych o 74,15 tony rocznie.

***
Finanse projektu
Wartość ogółem: 4 859 314,66 zł
Wydatki kwalifikowalne: 4 055 776,62 zł
Wnioskowane dofinansowanie: 1 690 431,74 zł
Wkład UE: 1 512 491,56 zł
Wkład własny: 3 168 882,92 zł