Konferencja ,,Maj miesiącem świadomości karmienia mlekiem kobiecym” – zapraszamy
15 maja 2023
Reżyser Konrad Łęcki gościem w RCNT
20 maja 2023
Konferencja ,,Maj miesiącem świadomości karmienia mlekiem kobiecym” – zapraszamy
15 maja 2023
Reżyser Konrad Łęcki gościem w RCNT
20 maja 2023

Konferencja na temat zalet karmienia noworodków mlekiem kobiecym oraz roli banków mleka

,,Maj miesiącem świadomości karmienia mlekiem kobiecym” – to tytuł konferencji, która odbyła się dzisiaj w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu. Wydarzenie stanowi element kampanii promującej wagę karmienia noworodków naturalnym pokarmem oraz krok w stronę stworzenia pierwszego w regionie banku mleka.

Mleko matki jest pożywieniem najlepiej dostosowanym do potrzeb rozwijającego się dziecka. Zarówno WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jak
i Amerykańska Akademia Pediatrii zalecają karmienie mlekiem ludzkim przez pierwsze pół roku życia, jako najlepszy sposób żywienia niemowląt i małych dzieci dla zapewnienia im prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Niestety, w niektórych przypadkach karmienie noworodków przez naturalną matkę jest niemożliwe. Tak bywa m.in. w przypadku przedwczesnych urodzeń. U dzieci urodzonych przed terminem problemy odżywiania, zaburzenia motoryki jelit, a przede wszystkim martwicze zapalenie jelit są drugim, po niewydolności oddechowej, problemem klinicznym niedojrzałego noworodka. Karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób zmniejsza odsetek występowania zarówno martwiczego zapalenia jelit, jak i sepsy.

Podawanie naturalnego mleka dzieciom, które nie mogą go otrzymać od własnych mam, jest możliwe tylko dzięki bankom mleka – gdzie oddają go mamy, które pokarmu mają za dużo i gdzie mleko przechowywane jest w specjalistycznych warunkach. W Polsce jest obecnie, 16 takich banków, ale w regionie świętokrzyskim – nie ma żadnego.

Konferencję uroczyście otworzył Dyrektor RCNT – Pan Krzysztof Ołownia. Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Bogusławskiemu – Wicemarszałkowi Województwa Świętokrzyskiego za obecność oraz wsparcie. Podczas konferencji prelekcję wygłosili: lek. med. Grażyna Pazera – Specjalista pediatrii, neonatologii i neurologii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Pani Ewa Zajączkowska – Prezes Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich, Pan Stanisław Piechura – przedstawiciel regionalny firmy MEDELA, Pani Marlena Durlik – wykładowca Instytutu Nauk o Zdrowiu, Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa na wydziale Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Pani Sylwia Knap – Młodszy Asystent w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym RCNT.