Dzień Dziecka w Centrum Nauki – fotogaleria
2 czerwca 2023
Uroczyste podpisanie umowy z V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach – fotorelacja
6 czerwca 2023
Dzień Dziecka w Centrum Nauki – fotogaleria
2 czerwca 2023
Uroczyste podpisanie umowy z V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach – fotorelacja
6 czerwca 2023

RCNT nawiązuje współpracę z V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach

Patronat nad klasą o profilu medycznym. RCNT nawiązuje współpracę z V Liceum Ogólnokształcącym.


Umowę patronacką z V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach podpisze w poniedziałek 5 czerwca Regionalne Centrum Technologiczne w Podzamczu. Współpracy obu jednostek patronować będzie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Klasą patronacką RCNT będzie od września jedna z pierwszych klas o profilu biologiczno-chemicznym w V LO im ks. Piotra Ściegiennego. Umowa, która ma być zawarta w poniedziałek, obowiązywać będzie przez najbliższe cztery lata, z opcją jej przedłużenia.

Współpraca między szkołą a RCNT zakłada m.in. udział uczniów w zajęciach edukacyjnych prowadzonych na terenie RCNT (w laboratoriach, w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, we Dworze Starostów Chęcińskich); udział uczniów w debatach i wydarzeniach w RCNT poświęconych profilaktyce zdrowotnej, ekologii, ochronie środowiska; uczestnictwo na zasadzie wolontariatu w wydarzeniach organizowanych przez RCNT, odbywanie przez uczniów bezpłatnych praktyk w Centrum Nauki w weekendy lub w innym okresie wolnym od zajęć szkolnych.

Co istotne, absolwenci V LO będą mogli w Centrum Nauki Leonardo da Vinci odbyć miesięczną praktykę w wymiarze 1/3 etatu, a ci którzy w jej trakcie specjalnie się wyróżnią – otrzymają umowę zlecenie na okres do 3 miesięcy. Po zakończonej współpracy uczniowie otrzymają oczywiście stosowne referencje.

– To nowy sposób realizowania naszej misji edukacyjnej, upowszechniania nauk o zdrowiu. Współpraca z liceum ma na celu poprawę jakości kształcenia i jego efektywności, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzieży – mówi Krzysztof Ołownia, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

Uroczyste podpisanie umowy odbędzie się w auli Centrum Leonardo Da Vinci w Podzamczu, w wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele władz województwa, miasta Kielce i miasta Chęciny, Świętokrzyski Kurator Oświaty,  rektorzy kieleckich uczelni,  a także przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Oświaty.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10, towarzyszyć mu będzie szereg dodatkowych wydarzeń. Poniżej zamieszczamy szczegółowy harmonogram.

Podpisanie umowy patronackiej ( 5 czerwca 2023 r. godz.: 10:30 – 13:30)

Wydarzenie obejmie:

I. Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Regionalnym Centrum Naukowo –Technologicznym, a V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.

II. Podsumowanie programu Ministra Edukacji i Nauki „Atomy Wiedzy” – wykład otwarty dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, połączony z pokazem naukowym.


Agenda:

1.        Przemówienie Dyrektora RCNT

2.        Przemówienia zaproszonych gości

3.        Wykład Sławosza Uznańskiego (astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej)

4.        Wykład otwarty na temat działalności Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN (Magdalena Słoma, nauczycielka V LO w Kielcach – laureatka I edycji Atomów Wiedzy oraz konkursu Ministra Edukacji i Nauki „Kierunek Innowacja”),

5.        Pokaz naukowy.

6.        Wykład metodyczny: Uczeń w centrum procesu uczenia się, czyli dlaczego i jak rozwijać ważne kompetencje zapewniające sukces we współczesnym świecie. (Katarzyna Pelc, nauczycielka III LO w Kielcach – laureatka konkursu Ministra Edukacji i Nauki „Kierunek Innowacja”).

7.        Wykład “Rola centrów nauki w edukacji szkolnej” (Marcin Gołuch – kierownik Centrum Nauki Leonardo da Vinci)

8.        Uroczyste podpisanie umowy patronackiej pomiędzy RCNT i V LO,

Wydarzenia towarzyszące:

1.        Warsztaty: “Co zamiast stopni? – utopia czy możliwość jaką daje nam prawo oświatowe i co to tak naprawdę oznacza?” – warsztaty dla dyrektorów i nauczycieli (Katarzyna Pelc) – laboratorium żółte.

2.        Warsztaty: “Eko-farmaceuta” – zajęcia o tematyce ekologicznej, prowadzone przez licealistów dla uczniów szkół podstawowych (w ramach realizacji Akademii Fundacji BOŚ) – laboratorium niebieskie.

3.        Warsztat dla nauczycieli – „Prosto o CERN’ie” (Magdalena Słoma) – laboratorium QR.

4.        Wystawa: LHC dla laików (Magdalena Słoma i uczniowie V LO) – stanowisko na wystawie.

5.        Pokaz łazików marsjańskich.

6.        Zwiedzanie wystawy Centrum Nauki Leonardo da Vinci,

7.        Zwiedzanie laboratoriów Biobanku (zaproszeni goście).