RCNT zaprasza mieszkańców woj. świętokrzyskiego na bezpłatne badania profilaktyczne
4 października 2023
„Ożywiona Historia. Inspirowanie uczniów poprzez żywe lekcje”
13 października 2023
RCNT zaprasza mieszkańców woj. świętokrzyskiego na bezpłatne badania profilaktyczne
4 października 2023
„Ożywiona Historia. Inspirowanie uczniów poprzez żywe lekcje”
13 października 2023

Zakończyły się prace termomodernizacyjne na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu

W RCNT zakończono termomodernizację za blisko 5 milionów złotych.
Pompy ciepła zasila teraz farma fotowoltaiczna

Zakończyły się warte niemal 5 milionów złotych prace termomodernizacyjne na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Teraz energię będzie tu produkować ponad 350 paneli fotowoltaicznych, które zasilą m.in. pompy ciepła ogrzewające budynki. To pozwoli zużywać około połowę mniej energii niż dotychczas.

Przeprowadzona termomodernizacja dotyczyła dwóch budynków należących do RCNT: gmachu wystawowego Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz biurowca Biobanku, w którym mieszczą się m.in. laboratoria czy Bank Komórek Macierzystych.

W liczącym ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych gmachu Centrum Nauki ogrzewanie pochodziło dotąd z kotła kondensacyjnego na olej opałowy. Generowało to potężne koszy: np. w 2022 roku dla ogrzania Centrum trzeba było kupić prawie 20 tysięcy litrów oleju za ponad 126 tysięcy złotych, w roku bieżącym kupiono już 10 tysięcy litrów oleju za ponad 65 tysięcy złotych. Mimo takich wydatków gmach wystawienniczy zimą pozostawał niedogrzany, na co czasem skarżyli się odwiedzający.

W trakcie termomodernizacji ocieplono jedną ze ścian Centrum, oraz zmieniono źródło ciepła – piec olejowy zastąpiono pompami ciepła, z których jedna będzie ogrzewać wodę w kranach, a trzy inne zapewnią ciepłe kaloryfery. Pompy te będą zasilane – i to jest najbardziej widoczny dla odwiedzających Centrum efekt projektu – przez 285 paneli fotowoltaicznych które będą równocześnie zadaszeniem parkingu przy Centrum da Vinci.

W budynku wystawowym zmieniono przy okazji blisko 500 punktów świetlnych – na energooszczędne, LED-owe.

Podobne zmiany zaszły również w biurowcu RCNT mieszczącym laboratoria. Ten był dotychczas ogrzewany przez kotłownię sąsiadującego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, co kosztowało RCNT około 144 tysięcy złotych rocznie. Teraz biurowiec ogrzewać będą pompy ciepła zasilane przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na jego dachu.

Według założeń projektu opartych na audycie energetycznym po termomodernizacji zapotrzebowanie na energię zmniejszy się w przypadku budynku mieszczącego laboratoria o 45 procent, a w przypadku Centrum da Vinci – o 53 procent. Inwestycja ma przynieść także realny efekt ekologiczny – według szacunków dzięki niej w ciągu roku do atmosfery nie trafi około 74 ton CO2. Nie do pominięcia jest również skutek finansowy: mimo rosnących cen energii w najbliższym roku RCNT zapłaci za nią o około 80 tysięcy złotych mniej niż wcześniej, a w każdym kolejnym roku te oszczędności mają być o około 2 procent większe.

Inwestycja o nazwie „Wzrost efektywności energetycznej kompleksu budynków Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego poprzez termomodernizację i wdrożenie OZE” była dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Wartość projektu to 4 miliony 859 tysięcy 314 złotych i 66 groszy, dofinansowanie z funduszy europejskich to 3 miliony 839 tysięcy 403 złote. Prace budowlane, warte 4 miliony 785 tysięcy 588 złotych wykonała firma Enerko Energy z Kielc.