Konferencja dotycząca podsumowania efektów projektu pn. „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego”
21 listopada 2023
Zdrowie w sile wieku – oferta dla seniorów
15 stycznia 2024
Konferencja dotycząca podsumowania efektów projektu pn. „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego”
21 listopada 2023
Zdrowie w sile wieku – oferta dla seniorów
15 stycznia 2024

Mikołajki w Centrum Nauki

Nowe eksponaty i prezenty od Świętego Mikołaja. Wyjątkowe Mikołajki w Centrum Leonardo da Vinci

Prezentacja nowych interaktywnych eksponatów, Święty Mikołaj rozdający prezenty czy warsztaty, na których można było samodzielnie przygotowywać ozdoby świąteczne – to atrakcje wyjątkowych Mikołajek, które 6 grudnia odbyły się w Centrum Leonardo da Vinci. Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs na imię dla naszego robota, a zwycięzcy otrzymali cenne nagrody.

6 grudnia po raz pierwszy zaprezentowaliśmy w Centrum Nauki nowe eksponaty. Są to: 1. Prądnica, za pomocą której każdy – własnoręcznie, kręcąc korbą, będzie mógł wygenerować prąd potrzebny do zasilenia i pracy różnych domowych sprzętów AGD; 2. Memory test czyli kilkunastorundowa gra, której uczestnik ma odtwarzać z pamięci sekwencje zapalających się lampek; 3. Wieża Hanoi czyli gra logiczna, której celem jest przełożenie pięciu kółek o różnych średnicach z pierwszego na trzeci pręt, przy zachowaniu zasady, że na kółku mniejszym, nie można położyć większego.

W Mikołajki w Centrum da Vinci pojawił się także eksponat, nawiązujący do neuronaukowej części naszej ekspozycji. Obok urządzeń, za pomocą których możemy naszymi falami mózgowymi  sterować piłką w elektronicznej rozgrywce (obecny Mind Control), pojawi się nowa tymczasowa instalacja o nazwie „Neuromuzyka – dźwięki sterowane falami mózgowymi.” Dzięki niej będzie można wysłuchać kompozycji muzycznych, jakie w danej chwili komponuje nasza głowa.

Oczywiście w trakcie Mikołajek w Centrum da Vinci nie zabrakło słodkich poczęstunków, warsztatów, w trakcie których dzieci pod okiem animatorów przygotowywały świąteczne ozdoby, czy pokazu naukowego, m.in. z użyciem ciekłego azotu.

Ważnym momentem tego dnia było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na imię dla robota, który bawi dzieci w salach wystawowych Centrum.