Warte zobaczeniaNa terenie RCNT znajdują się warte obejrzenia atrakcje turystyczne.
Są to:

Centrum Nauki Leonardo do Vinci
Interaktywne centrum w którym znajdują się wystawy stałe oraz czasowe na których można w atrakcyjny sposób zapoznać się z zasadami działania ludzkiego ciała, prawidłami przyrody, ekologicznymi technologiami. Centrum oferuje obecnie dwie stałe multimedialne wystawy:
– „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka.
– „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno – przyrodniczych.
Centrum organizuje także warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży – prowadzone w pełni wyposażonych laboratoriach przez wykwalifikowaną kadrę edukatorów, pokazy naukowe – prowadzone na przystosowanej do większej publiczności auli.

Obok centrum znajduje się ogród doświadczeń, w którym każdy może samodzielnie przeprowadzić na specjalnych stanowiskach szereg eksperymentów naukowych. Zwiedzanie całego Centrum zajmuje ponad 2 godziny. Szczegóły na stronie: http://cndavinci.pl/


Dwór starostów chęcińskich
Dwór powstał w XVII wieku w miejscu dawnego folwarku. Zbudował go Starosta Chęciński Stanisław Branicki, który przeniósł tu siedzibę Starosty z Zamku Chęcińskiego. W latach 1673-1674 dwór przebudowano tak, że powstał pałacyk w stylu willi włoskiej wraz z ogrodami. Fundatorem był ówczesny Starosta Chęciński - Stefan Bidziński.

Z dawnego założenia rezydencjalno-obronnego pozostał budynek główny od strony południowej, oficyna od wschodu, portal okienny z herbem Gryf, resztki fosy. Wczesnobarokowy budynek dworu o wymiarach 24x8 metra jest piętrowy, posiada dwa narożne kwadratowe alkierze o bokach około 5,5 metra. W zachodnim alkierzu mieściła się kaplica. Wejście zdobi marmurowy portal.

W wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych, zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu koło Chęcin można zakwalifikować, jako jedyny na terenie województwa świętokrzyskiego przykład rezydencji z okresu tzw. dojrzałego baroku.

Znajdujące się w pobliżu stawy oraz ogród włoski zwiększają atrakcyjność terenów dla inwestorów. To także doskonałe miejsce do organizowania różnorodnych imprez, koncertów i szkoleń plenerowych. Wnętrze pałacu utrzymane jest w barokowym klimacie. W budynku zachowane zostały sklepienia kolebkowe i kolebkowo–krzyżowe. Dwór posiada dwa narożne alkierze, stanowiące charakterystyczny element architektury polskiej XVI i XVII w. w jednym z nich mieściła się kaplica. Przeprowadzone czynności budowlane umożliwiły dostosowanie oficyny i dworu na cele konferencyjno-szkoleniowe. Zostały utworzone trzy sale przeznaczone na potrzeby organizacji różnego rodzaju wydarzeń o znaczeniu gospodarczym. Równocześnie obiekty zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zamontowanie certyfikowanej windy.


Brama Jana III Sobieskiego
Do zespołu należy ozdobna brama wjazdowa w formie łuku triumfalnego, wzniesiona, według przekazów, na powitanie króla Jana III Sobieskiego, który wracał z Wiednia. Ufundowana została przez Stefana Bidzińskiego w latach 1673-1674.

Brama znajduje się na południe od pałacu i jest skierowana frontem do rezydencji, do której prowadzi 300-letnia aleja lipowa. Obok znajdują się dwa wiekowe dęby, zgodnie z tradycją nazywane Jan, na cześć króra Jana III Sobieskiego, oraz Marysieńka – na cześć jego żony.

Zbudował go starosta chęciński Stanisław Branicki, który przeniósł tu siedzibę starosty z 10zamku chęcińskiego. W latach 1673-1674 następuje rozbudowa zespołu rezydencjonalnego o pałacyk w stylu włoskiej willi wraz z ogrodami. Fundatorem był ówczesny starosta chęciński Stefan Bidziński. 17

Z dawnego założenia rezydencjalno-obronnego pozostał budynek główny od strony południowej, oficyna od wschodu, portal okienny z herbem Gryf i resztki fosy. Wczesnobarokowy budynek dworu o wymiarach 24×8 metra jest piętrowy, posiada dwa narożne alkierze o bokach około 5,5 metra, stanowiące charakterystyczny element architektury polskiej XVI i XVII wieku. Wejście zdobi marmurowy portal. Zespół można zakwalifikować jako jedyny na terenie woj. świętokrzyskiego przykład rezydencji z okresu tzw. dojrzałego baroku.

Wnętrze pałacu utrzymane jest w barokowym klimacie z pięknymi replikami mebli wykonanymi w Hiszpanii. W budynku zachowane zostały sklepienia kolebkowe i kolebkowo-krzyżowe.

Obecnie obiekt przystosowany jest na cele konferencyjno-szkoleniowe. Mieszczą się tutaj trzy sale, przeznaczone na potrzeby organizacji różnego rodzaju wydarzeń o znaczeniu gospodarczym.

Przed pałacem, od strony południowej znajduje się zadbany ogród włoski i Brama Jana III Sobieskiego. Jest to brama w formie łuku triumfalnego, wzniesiona według przekazów, na powitanie króla Jana III Sobieskiego wracającego spod Wiednia. Brama skierowana jest frontem do rezydencji, za którą dalej ciągnie się 300-letnia aleja lipowa.

Obok znajdują się:

  • Centrum Nauki Leonardo da Vinci
  • Biobank
  • Ogrody Doświadczeń

W pobliżu warto zobaczyć:

  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
  • Chęciny
  • Zamek Królewski