19 lutego – Dzień Nauki Polskiej
19 lutego 2020
Wizyta Benchmarkingowa w Vidzeme – nabór dodatkowy i ogłoszenie wyników konkursu
27 lutego 2020
19 lutego – Dzień Nauki Polskiej
19 lutego 2020
Wizyta Benchmarkingowa w Vidzeme – nabór dodatkowy i ogłoszenie wyników konkursu
27 lutego 2020

Zapraszamy na wybuchowe pokazy naukowe do Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Już w najbliższy weekend 29 lutego-1 marca goście Centrum Nauki mogą skorzystać ze specjalnej oferty warsztatowej.

Dużą popularnością cieszą się pokazy naukowe: „Podróż do chemicznej planety Higgsa”

Jest to dodatkowa aktywność dla wszystkich gości weekendowych, która przeniesie Państwa w krainę spektakularnych eksperymentów z wybuchami, grą świateł i niezwykłymi związkami chemicznymi. Pokazy naukowe trwają ok 45 minut i odbywają się z czynnym udziałem publiczności.

W weekend na gości czekają również ciekawe warsztaty.

W życiu i w chemii jest taki ład, że kwasy są, gdy zasad brak”
W otaczającym nas świecie mamy, na każdym kroku do czynienia z wieloma substancjami, które różnią się znacząco od siebie. Jedne mogą nam być niezbędne w codziennym życiu, inne używane są sporadycznie, a jeszcze inne są bezużyteczne lub całkowicie niebezpieczne, przez co bacznie ich unikamy. Badaniem właściwości różnych substancji zajmują się chemicy, klasyfikujący substancje do konkretnych grup związków. Jednym z kryteriów umożliwiającym dokonanie podziału roztworów na kwasy i zasady jest odczyn. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, które substancje powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych mogą być zaliczane do jednej, bądź drugiej grupy związków. Poznają przy tym ich znaczenie, praktyczne wykorzystanie oraz wpływ na ludzki organizm. Odkryją także, czym są wskaźniki i jaką odgrywają rolę w odróżnianiu kwasów od zasad, a także za pomocą prostych doświadczeń sprawdzą, co się stanie, gdy połączymy ze sobą substancje o odmiennych odczynach.
„O2 takich gazach CO2 razem zawładnęły powietrzem”
Powietrze znajduje się wszędzie wokół Nas. Jest niezbędną do życia mieszaniną jednorodną gazów, z których najważniejszymi są tlen i azot. Jakie skrywa w sobie tajemnice? W jaki sposób pozyskiwane są z niego gazy? Jakie ma właściwości? Dlaczego jego główne składniki nie wchodzą ze sobą w reakcje chemiczne? To tylko namiastka pytań, na które uczestnicy warsztatów uzyskają odpowiedzi podczas zajęć o charakterze eksperymentalno-badawczym. Młodzi naukowcy samodzielnie wykonają, pod okiem edukatora, przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego i odczynników chemicznych, eksperymenty naukowe, na podstawie, których zbadają czy powietrze jest mieszaniną gazów, wykryją obecność ditlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz skonstruują własną gaśnicę pianową. Dodatkowo, młodzi naukowcy poznają metody otrzymywania tlenu w laboratorium.
„Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć”
Małe, twarde, z wierzchu szkliste, naprawiane przez dentystę – Zęby.
Siekacze a może kły… każdy pełni inną funkcję, a ich liczba zależna jest od naszego wieku. Dla każdego z nas zęby są niezwykle ważne, dlatego konieczne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Podczas zajęć uczestnicy, nie tylko poznają anatomię i właściwości zębów ale także kilka domowych metod przygotowania preparatów do ich pielęgnacji. Ponadto młodzi naukowcy spróbują poszukać odpowiedzi na trudne pytania: czy ząb mądrości jest mądry?; ząb mleczny z mleka?; a próchnica to choroba drzew?
„Pochłaniasz mnie bez reszty – sorpcyjność”
Dlaczego węgiel apteczny pomaga ograniczyć nieprzyjemny zapach np. w lodówce? Dlaczego wyprane ubrania przyjemnie pachną, ale po kilku godzinach noszenia zapach znika? Młodzi naukowcy będą próbowali poznać odpowiedzi na powyższe pytania w oparciu o zagadnienie sorpcyjności. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega to zjawisko i jak w praktyce wygląda. Zbadają właściwości sorpcyjne węgla medycznego i przekonają się, dlaczego służy nam pomocą przy zatruciach pokarmowych. Niewątpliwą atrakcją podczas zajęć będzie Superabsorbent, który pozwoli nam stworzyć trwały „śnieg”.

Szczegółowy harmonogram znajduje się tutaj: http://cndavinci.pl/index.php/2020/02/25/warsztaty-i-pokazy-naukowe22-23-lutego-2020-2/

Na pokazy i warsztaty obowiązuje rezerwacja telefoniczna: tel.609 290 121