“Podwieczorek u Starostów” – wyjątkowe spotkanie z literaturą i sztuką
24 lutego 2023
Powitanie wiosny w Centrum Nauki
21 marca 2023
“Podwieczorek u Starostów” – wyjątkowe spotkanie z literaturą i sztuką
24 lutego 2023
Powitanie wiosny w Centrum Nauki
21 marca 2023

Lekcje w laboratorium – ciekawa propozycja dla młodzieży szkolnej

Tematyczne zajęcia w pomieszczeniach laboratoryjnych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego to nowa propozycja skierowana do szkół. Młodzież będzie mogła nie tylko poznać zasady pracy w profesjonalnym laboratorium medycznym, ale również samodzielnie wykonać doświadczenia z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Laboratorium medyczne w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym jest świetnie wyposażoną w sprzęt tego typu jednostką w regionie. Wysoki poziom zabezpieczeń naszego laboratorium, dopuszcza badania mikroorganizmów łatwo przenoszących się w powietrzu, mogących wywoływać zagrożenia (także życia) dla badaczy i otoczenia. Oferta zajęć laboratoryjnych dla młodzieży to sposób na pokazanie pracy i możliwości laboratorium w sposób całkowicie bezpieczny. Warsztaty będą się odbywały w specjalnie przygotowanych oraz zabezpieczonych pomieszczeniach laboratoryjnych.

W pierwszej części uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać prelekcji dotyczącej bakterii i wirusów, budowy komórek i różnic między nimi. Prelekcja będzie urozmaicona obrazami z rzutnika przedstawiającymi autentyczne preparaty będące w zasobach laboratorium RCNT np. ludzkie komórki nowotworowe. Na zakończenie części teoretycznej przewidziano tematyczny quiz z nagrodami.

W drugiej części – warsztatowej uczestnicy będą mogli obejrzeć niektóre z pomieszczeń w laboratorium. Uczniowie poznają zasady bezpiecznej pracy w laboratorium, między innymi zakładania ochronnego, jednorazowego stroju używanego w laboratorium. Następnie nasi pracownicy laboratoryjni pokażą jak przebiega proces przyjmowania materiałów do laboratorium, ich ewidencjonowanie, przygotowywanie oraz przechowywanie preparatów biologicznych. Uczniowie będą mogli samodzielnie wykonać proces pipetowania, czyli przenoszenia odpowiedniej ilości  materiału z podstawowej próbki do probówek, w których prowadzone będą dalsze badania oraz wyizolować DNA. Zobaczą też jak działają wysokospecjalistyczne aparaty, których używa się do analiz laboratoryjnych gdy w krótkim czasie trzeba wykonać wiele badań równocześnie. Dzięki temu te urządzenia były niezwykle pomocne w czasie pandemii.

– Chcemy pokazać nasze laboratorium „od kuchni”. Pokazać, że praca w takim miejscu jest z jednej strony bardzo ważna i odpowiedzialna, a z drugiej bardzo ciekawa i nietuzinkowa. Myślę, że takie lekcje mogą rozbudzić w młodych ludziach zainteresowania związane z medycyną, naukami biologicznymi oraz równocześnie pokazać im, jak można rozwijać takie zainteresowania w naszym regionie. – mówi Krzysztof Ołownia, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

Zajęcia w laboratorium są rekomendowane dla młodzieży od szóstej klasy szkoły podstawowej. Warsztaty będą odbywać się wyłącznie w wyznaczonych terminach w dwudziestoosobowych grupach. Więcej informacji oraz możliwość rezerwacji pod numerem telefonu 663 537 050.