Ponad 2,5 tysiąca testów na koronawirusa wykonanych
12 kwietnia 2020
Diagności laboratoryjni RCNT otrzymali dodatkowe wsparcie
22 kwietnia 2020

Owocna współpraca. Umowa między RCNT a UJK

Około 5 godzin trwa w laboratoriach regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego analiza 96 próbek pobranych od pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Próbki badają trzy zespoły naukowców na dwóch zmianach, przez 7 dni w tygodniu. Ogółem naukowcy i laboranci z Podzamcza wykonali już ponad 3,5 tysiąca testów…

Procedurę badawczą opisał dyrektor RCNT dr Marcin Zawierucha, podczas konferencji dotyczącej porozumienia nt. współpracy naukowo-badawczej oraz badawczo–wdrożeniowej między Regionalnym Centrum Naukowo Technologicznym a Uniwersytetem im Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Kooperacja zaczęła się od wspólnej organizacji w Podzamczu laboratorium dedykowanego do diagnostyki w kierunku obecności wirusa COVID-Sars2, ale ma być rozszerzana na inne dziedziny związane z biologią, mikrobiologią, medycyną, genetyką.

Testy na obecność koronawirusa wykonywane są W RCNT metodą RealTime PCR, zalecaną przez WHO. Test molekularny Real Time PCR pozwala na analizę materiału genetycznego w czasie rzeczywistym.

Zapraszamy do obejrzenia i odsłuchania konferencji, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

🔴 NA ŻYWO | Konferencja prasowa online marszałka województwa – Andrzeja Bętkowskiego oraz rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – Jacka Semaniaka nt. współpracy naukowo-badawczej w laboratorium do diagnostyki CoVid-19 przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.

Opublikowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Wtorek, 21 kwietnia 2020
Relacja z konferencji

Wielkość czcionki
Kontrast