Diagności laboratoryjni RCNT otrzymali dodatkowe wsparcie
22 kwietnia 2020
Raport o jakości powietrza w świętokrzyskich uzdrowiskach
6 maja 2020
Diagności laboratoryjni RCNT otrzymali dodatkowe wsparcie
22 kwietnia 2020
Raport o jakości powietrza w świętokrzyskich uzdrowiskach
6 maja 2020

Umowa między RCNT a NFZ na wykonywanie testów na koronawirusa

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne podpisało umowę ze Świętokrzyskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na wykonywanie testów w kierunku SARSCoV2 wśród członków personelu placówek medycznych z regionu. Umowa już działa, laboratorium RCNT właśnie wykonało pierwsze testy z próbek pobranych od pracowników jednej ze świętokrzyskich lecznic.

Do tej pory Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu wykonywało testy jedynie na zlecenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. W ostatnim okresie wykonywano ich dla Sanepidu około 150 na dobę.

Teraz zleceniodawcą RCNT będzie także Narodowy Fundusz Zdrowia. Umowa przewiduje, że RCNT zbada otrzymane próbki testy i przekaże zainteresowanym wyniki w ciągu 24 godzin.

W najbliższym czasie RCNT zacznie także badać próbki w ramach projektu „Stop Wirusowi” uruchomionego dzięki decyzjom Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, z pieniędzy z tzw. części społecznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W ramach tego projektu w ciągu najbliższych 10 miesięcy przeprowadzonych zostanie 16 tysięcy testów na obecność SARSCoV2 w próbkach pobranych od pracowników placówek medycznych oraz mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

– Aby zoptymalizować pracę laboratorium i zwiększyć jego wydajność przeprogramowaliśmy dodatkowe urządzenia laboratoryjne, tak by można je było wykorzystywać w testach na obecność koronawirusa – mówi dr Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT. – Te dodatkowe urządzenia nie tylko przyspieszą pracę, ale także zwiększą bezpieczeństwo pracowników laboratorium oraz zapewnią większą trafność wyników testów – wyjaśnia dyrektor.

Urządzenia, które będą wykorzystywane do testów to stacja CHEMAGEN MSM I, która służy do izolowania materiału genetycznego (RNA) wirusa oraz stacja pipetująco-dozująca JANUS. Urządzenia te zastąpią pracę 3 laborantów, a dzięki nim proces testowania 96 próbek skróci się z około z około 5 godzin do 4. – A laboranci w tym czasie będą mogli zająć się przygotowaniem kolejnych próbek lub analizą danych – wyjaśnia Łukasz Madej, koordynator zespołu diagnostów RCNT, specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Obecnie laboratorium RCNT jest w stanie wykonywać ponad 500 testów na dobę, przy trzech zmianach zespołów ludzkich. Od początku pandemii w RCNT wykonano już prawie 5500 testów na obecność koronawirusa.

Laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego jest najnowocześniejszym i najlepiej przygotowanym do badania próbek mikrobiologicznych w regionie. Znajduje się na oficjalnej liście laboratoriów wykonujących testy na SARSCoV2 dla Ministerstwa Zdrowia. Ma także atest potwierdzający trafność i skuteczność wykonanych testów od Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Polskiego Zakładu Higieny.