Darmowe badania profilaktyczne pod kątem cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych
20 stycznia 2021
RCNT weźmie udział w badaniach nad mutacjami koronawirusa
28 stycznia 2021
Darmowe badania profilaktyczne pod kątem cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych
20 stycznia 2021
RCNT weźmie udział w badaniach nad mutacjami koronawirusa
28 stycznia 2021

Zapraszamy na darmowe badania poziomu witaminy D

Chemical laboratory scene: attractive young PhD student scientist observing the blue indicator color shift in the glass tube

Darmowe badania poziomu witaminy D w organizmie można będzie za darmo wykonać w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Wyniki mogą wskazywać m.in. na zagrożenie osteoporozą i konieczność podjęcia leczenia oraz skorygowania diety. Dla pierwszych 20 osób, które zgłoszą się na badania – przewidziano atrakcyjne gadżety.

Badanie poziomu witaminy D jest szczególnie ważne o tej porze roku, gdy słabe nasłonecznienie oraz niewłaściwa dieta mogą powodować poważne niedobory witaminy w organizmie. Eksperymentalnie ustalono, że zimą ponad 80 procent uczestników badań posiadało niedobór witaminy D, a jesienią – ponad 42 procent.

Tymczasem niski poziom witaminy D w organizmie prowadzi m.in. do wtórnej nadczynności przytarczyc, krzywicy, osteomalacji, osteoporozy i zwiększonej podatności kości na złamania. Niedobór witaminy D jest również związany z osłabieniem mięśni szkieletowych, cukrzycą, przewlekłą niewydolnością nerek, rozwojem nowotworów, chorób układu krążenia, a także zwiększoną podatnością na infekcje czy choroby autoimmunologiczne.

Specjalna akcja darmowych badań profilaktycznych prowadzona będzie od 21 stycznia, kiedy to wypada Dzień Babci, do piątku 29 stycznia (bez dni weekendowych). Próbki krwi pobierane będą w punkcie pobrań w budynku Biobanku (wejście główne), w godzinach 8-11. Na badanie należy przyjść na czczo.

Pierwszych 20 osób, które przyjdą na badania, może liczyć na atrakcyjne i praktyczne gadżety: koce z mikrofibry, które zimą pomogą się ogrzać, a latem mogą służyć jako koce piknikowe.

Badania są elementem projektu „Ocena stężenia witaminy D we krwi, wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego”. Jest on realizowany przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, jednak próbki krwi do oceny stężenia witaminy D, w punkcie pobrań w RCNT pobierane będą po raz pierwszy.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: (41) 343-40-50.